„Światło nie może zgasnąć”

Mamy cztery postaci, dwie pary, dwa związki. Olivia kocha swojego męża Paula. Annie kocha swojego męża Aleca. Problem w tym, że zarówno Alec jak i Paul kochają Annie. Miłością głęboką i ślepą. Annie jest aniołem. Ma wrażliwą artystyczną duszę, doskonale zajmuje się dziećmi, prowadzi wiele wolontariatów. Jest pogodna i zawsze chętna do pomocy. Jak jej nie kochać?
Pewnego dnia Annie osłania własnym ciałem kobietę i trafia na ostry dyżur z raną postrzałową serca. Traf chce, że dyżur pełni Olivia. Kobieta robi co może, żeby uratować obiekt uwielbienia własnego męża. Annie jednak umiera.
Kiedy Olivia powiadamia o tym Paula podświadomie liczy, że w całym tym nieszczęściu jest dla niej nadzieja. Niestety Paul podejmuje zaskakującą dla niego samego decyzję. Odchodzi od żony.
Olivia robi wiele, żeby odzyskać ukochanego, stara się nawet upodobnić do wspaniałej Annie. Tym właśnie sposobem poznaje Aleca. Dwoje dogłębnie skrzywdzonych ludzi nawiązuje wspólny język. Wkrótce okazuje się, że Paul również nawiązał kontakt z mężem zmarłej. Rozpoczyna się niebezpieczna gra tajemnic i emocji. Osamotnienie i pragnienie miłości wynurzają coraz więcej sekretów. Wkrótce okazuje się, że Annie daleko było do ideału.

Jest to powieść z typowo kobiecym rozmachem. Występują w niej zarówno wielka miłość jak i kiełkujące uczucie, zazdrość i wyrozumiałość. Pragnienie i poczucie wstydu. Walka ze sobą i swoimi słabościami. Przede wszystkim jednak próbę odpowiedzi na pytanie „dlaczego?”. Książka bowiem od samego początku owiana jest wielką tajemnicą. I to taką jedynie wyczuwalną. Niby wszystko jest jasne, niby przedstawione w sposób tak oczywisty, że prościej się nie da, a jednak odkrywane sekrety wzbudzają w nas coraz większe wątpliwości.

Jak się okazuje po śmierci Anne cierpią wszyscy. Jej mąż i dwójka dzieci, ludzie, którym pomagała, potajemnie kochający się w niej Paul i jego porzucona żona. Ta ostatnia jedynie pośrednio, ale wcale nie słabiej. Olivia stara się zbadać świat Annie, pragnąc dowiedzieć się, co miała tamta, czego nie ma ona. Tym sposobem poznaje pogrążonego w żałobie Aleca. Dwie skrzywdzone, porzucone dusze odnajdują wspólny język i Olivia skrywając, że jej mąż kochał się w żonie Aleca zaprzyjaźnia się z mężczyzną. Kiedy dowiaduje się, że ten w ogóle nie radzi sobie ani ze sobą ani z dwójką swoich dzieci mimowolnie i odruchowo postanawia pomóc.

Śmiałam się i byłam jednocześnie zachwycona tym, że autorka zakręciła co tylko dało się zakręcić. Cytat „Dobry Boże, niezły pasztet” trafia w sedno. Umiejętnie uwiła misterny sekret kobiety, którą wszyscy określali jako świętą. Pogmatwała losy bohaterów tak bardzo aż wstrzymałam oddech, kiedy ostatecznie tama puściła i wszystkie zagadki i niewiadome wylały się gwałtownym nurtem.
To bardzo, bardzo emocjonująca powieść. Diane Chamberlian znana jest z rozbudzania emocji i dokładnie to się dzieje w tej powieści. Ciężko się od niej oderwać i jeszcze ciężej pożegnać, dlatego cieszę się niezmiernie, że mogę zacierać ręce na część drugą i trzecią.
Polecam serdecznie kobietom, które uwielbiają dramat zakropiony romansem, wątki łamiącej serce i wywołującej wściekłość zdrady i ekscytującej tajemnicy. Ale nie tylko. To bardzo ciepła historia, która często bierze inspiracje w prawdziwym życiu. Przyjaźń, radzenie sobie ze zbuntowaną nastolatką (ten wątek wręcz rzuca na kolana), walka o to, na czym nam zależy i przewartościowanie całego życia. Realistyczna w swej zawiłości, momentami całkiem pragmatyczna i romantyczna. Mieszanka prawie niemożliwa.
Wszystko to zapisane jest w otoczeniu małej nadmorskiej miejscowości, nad którą czuwa stara latarnia…

Moja ocena 7/10

 • Nie jest ciężka! Czyta się super. Strasznie wciąga emocjonalnie. Pisz śmiało na maila, bądź fb.

 • raczkujacwswiat

  Książka brzmi bardzo ciekawie, szczególnie, że fabuła jest oryginalna. Niedawno oglądałam serial, który przypomniał mi się po Twoim opisie – „You, me, her”. Może i Ciebie zainteresuje 🙂

  • Bardzo lubię seriale, więc chętnie sprawdzę 🙂

 • Maria Kasperczak

  idealna na wakacje, nadmorski klimat i kobiecy rozmach – chętnie przeczytam

 • Już po przeczytaniu pierwszego akapitu Twojej recenzji spodziewałem się, że w tym aniołem miłosierdzia coś jednak będzie nie tak 😉

  • Dokładnie tak to działa 😀 Jak ktoś jest nieskazitelny od razu wiadomo, że coś przeskrobał 😀

 • Słyszałam kiedyś reklamę tej książki w radiu. Brzmiała trochę jak zapowiedź jednego z Harlekinow. Jakoś przeszłam obok niej obojętnie. Po przeczytaniu Twojej recenzji jestem pewna, że ją przeczytam i to zacznę jeszcze dziś (mam ją na Legimi). Lubię takie zachęcające recenzje. Dziękuje.

  • Super! Bardzo się cieszę, że zainspirowałam 😉

 • Z przyjemnością sięgam po książki tej autorki, jednak ten tytuł nie w pełni mnie do siebie przekonał, czekam na drugi tom, może bardziej mi się spodoba. 🙂
  Bookendorfina

 • Słyszałam już nie raz o twórczości tej autorki i dużo osób ją zachwala. Widzę, że Tobie też się spodobała. Będę musiała na własnej skórze przekonać się, czy ja też dołączę do grona jej fanów 🙂 A to bardzo możliwe, lubię takie kobiece klimaty 🙂

  Pozdrawiam,
  Zagubiona w słowach

  • Jeśli lubisz kobiece dramaty, rozterki i bardzo życiowe zakochania to Diane na pewno Cię przekona 🙂

 • Od dłuższego już czasu bardzo intryguje mnie twórczość tej autorki, ale nie miałam jeszcze niestety okazji po nią sięgnąć. A szkoda! Muszę to wreszcie nadrobić! 🙂
  Pozdrawiam! włóczykijka z imponderabiliów literackich

 • Grafy w podróży

  Często sięgam za tytułu przyniesione przez żonę. przyznam się, że ta autorka jeszcze się nie pojawiła. Szkoda, bo recenzji widzę, że mógłbym się nią zainteresować.

 • August Ciechociński

  dobra recenzja, dzięki niej zainteresowałem się twórczością Diane Chamberlain

 • Paulina Wlezień

  Czasem lubię zatopić się w tak emocjonującej lekturze 😉 Nie znam autorki, chyba pora to nadrobić.