„Czas goryczy” (t.3)

- Monika Jędrzejewska
- 13.01.2022
- 0 Comment
- Recenzje Książek
„Czas goryczy” jest trzecim tomem cyklu: Jaśminowa saga. Końcówka lat 60-tych. Polska śledzi wydarzenia marcowe i przepowiada ich konsekwencje. Siostry Jaśmińskie gromadzą się przy łożu Antoniego. Nestor rodu żegna się z rodziną. Ktoś kto widział dwie wojny, jedną straszniejszą od drugiej, może przypuszczać, że widział już wszystko. Nie wie, że nadciąga trzecia. Tym razem państwo napadnie na swój fundament, na obywateli. Bohaterki tomu pierwszego i drugiego same stają się nestorkami. Stasia chce przeżyć spokojną starość u boku ukochanego Josepha, a Katarzyna oddaje serce książkom. Przynajmniej do momentu, w którym poruszy je ktoś inny. W tomie „Czas goryczy” główne skrzypce należą do pokolenia młodszego. Do dorosłych dzieci i wnuków przeżywających swoje młodzieńcze problemy. Tak bardzo inne niż problemy dzisiejszej młodzieży. Książka jest solidnie zbudowana na kanwie historycznej, a tytuł doskonale to odzwierciedla. Okres PRL-u był z perspektywy czasu wypełniony walką o zwykłą codzienność, o podstawowe dobra i spokój, który przecież w powojennym…
Więcej„Skrawek pola” (t.1)

- Monika Jędrzejewska
- 18.03.2021
- 1 Comment
- Recenzje Książek
„Skrawek pola” jest pierwszym tomem Sagi Wiejskiej. Zamojszczyzna, początek XX wieku. W Tynczynie, niewielkiej wsi, rodzą się trzy dziewczynki. Choć różnią się statusem społecznym podejmują próbę przyjaźni. Ich dziecięce umysły nie do końca rozumieją dlaczego rodzice nie są zadowoleni z więzi, jaka się między nimi rodzi, ale w miarę mijania lat wszystko staje się jaśniejsze. „Skrawek pola” przedstawia historię opartą na losach rodziny autorki. Jest to dzieło tak dojrzałe, bujne i obfite, jak tylko dojrzałe, bujne i obfite może być ludzkie życie. Początek był dla mnie problemem. Pojawia się wielu bohaterów na raz, obce nazewnictwo i lokalna gwara, co wprowadza pewne trudności z klarownością. Ogromnym atutem książki jest jednak to, że błyskawicznie angażuje nas w losy tej dużej gromady bohaterów, a jej malowniczość i plastyczne opisy sprawiają, że ostatecznie miałam problem z powrotem do swojej linii czasowej 🙂 Jak za machnięciem różdżki przenosimy się w czasie do początku dwudziestego wieku,…
Więcej„Maria. Dziewczyna z kwiatem we włosach” (t.3)

- Monika Jędrzejewska
- 22.02.2021
- 4 komentarze
- Recenzje Książek
„Maria. Dziewczyna z kwiatem we włosach”, to trzeci tom sagi: Wiek miłości, wiek nienawiści. Marylka, córka Oleńki, ma nową tożsamość, nowe życie i nowy dom. Jako usytuowana Niemka, Marie von Lauen, przygotowuje się do ślubu z oficerem SS. Czystej krwi Aryjczykiem. Trzecia Rzesza rośnie w siłę. Pod dowództwem Hitlera tworzy rasę doskonałą, eliminując wszystkie słabe ogniwa. Naziści stają się coraz brutalniejsi i bezlitośni nawet wobec własnych krajan. Wprowadzane są coraz większe restrykcje względem życia rodzinnego i zwykłej codzienności. Maria jest wrażliwą i dobrą dziewczyną. Nie może znieść, że jej najlepsza przyjaciółka Esther jest prześladowana jako Żydówka. Do tego w jej głowie raz za razem pojawiają się wizje jakby innego życia, innej rzeczywistości. W końcu Maria się przebudza, a Joachim, jej ojciec, wyjawia jej całą prawdę o traumatycznych wydarzeniach, przez które jako dziecko straciła pamięć. Wioletta Sawicka, moja mistrzyni powieści poruszającej, zupełnie zaskakuje nas na początku tomu trzeciego tej historycznej sagi….
Więcej„Fala gniewu” (t.7)

- Monika Jędrzejewska
- 7.09.2020
- 0 Comment
- Recenzje Książek
„Fala gniewu” to siódmy tom cyklu: Dziedzictwo rodu Poldarków. Kornwalia, 1798–1799 Nadciągają dziwne, choć zdawać by się mogło, że w końcu stabilne chwile dla mieszkańców Nampary. Ross, jako poseł Truro do Izby Gmin, dużo czasu spędza w Londynie, natomiast Demelza zajmuje się dziećmi i gospodarstwem, doglądając spraw kopalni. Burzliwe chwile, które zachwiały ich małżeństwem już minęły. Chwile, które podkopały poczucie bezpieczeństwa i niestabilność finansowa również są za nimi. Dlaczego więc nie potrafią poczuć dawnej jedności? Jak to bywa u Winstona Grahama główni bohaterowie są tylko jednym z wątków. Niezwykłym zabiegiem autor uczynił każdą postać bohaterem pierwszoplanowym. Każdy wątek mniej lub bardziej, interesuje. Moimi faworytami od trzech tomów są Dweight i Caroline Ennyssowie. Ta niezwykle silna kobieta i ponad swoje czasy inteligentny lekarz stanowią parę, której nie łączy nic poza miłością. Kiedy zostają rodzicami muszą się zmierzyć z sytuacją, w której miłość może nie wystarczyć. Morwenna, poślubiona Ossiemu staje na krawędzi…
Więcej„Oleńka. Panienka z Białego Dworu” (tom 1)

- Monika Jędrzejewska
- 27.07.2020
- 1 Comment
- Recenzje Książek
„Oleńka. Panienka z Białego Dworu” jest pierwszym tomem cyklu: Wiek miłości, wiek nienawiści. Kresy wieleńskie, rok 1913. Hrabia Aleksander Ostojański, właściciel przedniej gorzelni i stadniny, w której hoduje najczystszej rasy konie, spokojnie planuje przyszłość. W domu została mu ostatnia latorośl, oczko w głowie – piękna Oleńka, wychowana w duchu patriotyzmu, ma szczególne względy dla okolicznej ludności. Pomaga najuboższym i szerzy edukację wśród wiejskich dzieci. Ma własne plany i marzenia, a jej serce wybrało ubogiego nauczyciela z pobliskiej wioski. Może się to nie spodobać hrabiemu, który wybrał dla córki kandydata na męża. Nie najmłodszego, choć bez wątpienia odpowiednio usytuowanego księcia. Mogłoby się wydawać, że szykuje się historia dosyć przewidywalna, że młodzieńczy bunt zakończy się złamanym sercem i nieszczęśliwym mariażem. Seria tragicznych wydarzeń, zwiastujących pierwszą wojnę światową, niszczy jednak cały porządek. Jedna noc przekreśla wszystkie plany, a całą przyszłość stawia pod znakiem zapytania. Wiadomość, że Wioletta Sawicka próbuje sił w powieści historycznej…
Więcej„Cztery łabędzie” (t.6)

- Monika Jędrzejewska
- 27.01.2020
- 0 Comment
- Recenzje Książek
Tom „Cztery łabędzie” jest szóstym tomem cyklu: Dziedzictwo rodu Poldarków. Tym razem Winston Graham kieruje naszą uwagę w kierunku damskiej części bohaterów. Przystojny hrabia, którego Ross wyzwolił z francuskiego więzienia, zakochuje się w Demelzie. Żona Rossa, ku własnemu przerażeniu, nie pozostaje obojętna wobec uroku przystojnego szlachcica. Caroline nie tak wyobrażała sobie małżeństwo z ukochanym Dweithem. Musi przypomnieć lekarzowi o priorytetach w życiu, a Morwenna tkwi w nieszczęśliwym małżeństwie z pełnym fałszu pastorem. Elizabeth z kolei okłamuje Georga, żeby ratować wszystko co ma. I znowu pozornie wszystko układa się w jak najlepszym porządku. W oczach sąsiadów mamy cztery przykładne małżeństwa, ośmioro szczęśliwych ludzi. Ale, kiedy zajrzymy za kulisy widzimy, że autor wrzucił ten spokój do shakera. To tom, w którym ci, którzy do tej pory błądzili w pełni się ustabilizowali, a ci, będący kotwicą całej powieści, zaliczyli bolesny upadek. Nastaje bardzo niespokojny czas, w którym Wielka Brytania stoi na granicy wojny…
Więcej