„Saharyjskie dni”

- Monika Jędrzejewska
- 1.02.2021
- 0 Comment
- Recenzje Książek
„Saharyjskie dni” to klasyka literatury tajwańskiej, która w naszym kraju pojawiła się po raz pierwszy! Jest to autobiograficzna relacja z życia pisarki na Saharze, na której mieszkała wraz ze swoim hiszpańskim mężem Jose Maria Quero y Ruizem. Pełen humoru styl autorki oraz bogata i zajmująca treść wzbudziły poruszenie już od pierwszego wydania książki, którą dodrukowywano czterokrotnie w ciągu półtora miesiąca. Sięgnęłam z niekłamaną ekscytacją po dzieło pierwszej w moim życiu tajwańskiej autorki, zupełnie nie wiedząc czego się spodziewać. Czy będzie tam dużo mądrości i filozofii? Z tym właśnie kojarzą mi się azjatyccy twórcy. Czy będzie napisana pięknym językiem? Ulotna i abstrahująca od zwykłego świata? Wirująca na pograniczu prawdy i fikcji? Spotkałam się z czymś na wskroś innym niż moje oczekiwania, a jednak dokładnie takim. Nie wiem czy uda mi się dobrze przedstawić fenomen tej genialnej duszy i wielkiej energii – Sanmao. Spróbuję. Początek może zdezorientować. Nie trzyma się za dobrze…
Więcej„Banda Michałka na wakacjach” (t.3)

- Monika Jędrzejewska
- 23.07.2018
- 0 Comment
- Recenzje Książek
Pani Róża – sąsiadka Michałka – twierdzi, że kraj poznaje się wtedy, gdy choć na chwilę staje się jego częścią. Michał z grupą przyjaciół wyruszają na wielką wakacyjną przygodę. Będą zwiedzać Indie, kraj miliona zapachów i barw. Czy rodzice dadzą radę okiełznać rządnych przygód nastolatków? I czy uda im się poznać Indie? Na początek należy się sprostowanie. To pierwszy tom przygód Michałka jaki czytam, ale trzeci w kolejności. I co prawda można bez żadnego problemu tak zacząć tę przygodę, bo każda książka opisuje odrębną historię, ale traci się ten ulotny moment dorastania wraz z bohaterami. Książka przeznaczona dla dzieciaków mniej więcej 12+. Młodszym miłośnikom dalekich krajów również można ją bezproblemowo polecić, bo nie ma w niej żadnej niewłaściwej treści, ale myślę, że masa przepięknych opisów mogłaby przytłoczyć. Musicie ocenić sami czy Wasza pociecha poradzi sobie z czymś takim. Tytułowa banda jest grupą przyjaciół w wieku lat czternastu, która zna się…
Więcej„Busem przez świat. Australia za 8 dolarów”

- Monika Jędrzejewska
- 5.01.2017
- 14 komentarzy
- Recenzje Książek
Supertramp powraca! Tym razem ekipa Busem przez świat przemierza piękną w swej okrutnej surowości Australię. Cztery miesiące, 25-tysięcy kilometrów, osiem dolarów dziennie i stary bus. Czy muszę dodawać coś jeszcze? A wszystko zaczęło się rok wcześniej. Jak zwykle – od pomysłu, który niemal wszystkim wydawał się kompletnie szalony. Jak w poprzedniej książce (Busem przez świat. Ameryka za 8 dolarów) podróż rozpoczynamy od stworzenia planu. I po raz kolejny czytając zawiłości w niezbędnej dokumentacji, rozmachu przedsięwzięcia i szaleństwie zazębiających się terminów dostałam zawrotów głowy. Powiem wam, że może i chciałabym się wybrać w taką podróż, ale zdecydowanie nie dałabym rady jej zorganizować. W rolę narratora ponownie wciela się pomysłodawca i inicjator Karol Lewandowski. Książka jest relacją, jakby dziennikiem wyprawy przez Australię i Nową Zelandię. Ukazuje nam wszystkie najważniejsze punkty, wydarzenia i spotkania, do jakich doszło w ciągu czteromiesięcznej drogi. A należy wspomnieć, że wszelkie wydarzenia, spotkania i, co najgorsze, awarie na…
Więcej„Busem przez świat. Ameryka za 8 dolarów”

- Monika Jędrzejewska
- 3.06.2015
- 1 Comment
- Recenzje Książek
Totalna jazda bez trzymanki! USA, Kanada i Meksyk za osiem dolarów dziennie. Trzy miesiące, sześcioro przyjaciół i jeden rozklekotany samochód. Dla ekipy Busem Przez Świat nie ma rzeczy niemożliwych! Wszystko co powyżej pokrywa się z prawdą. Była jazda bez trzymanki, a czasami nawet bez hamulców. Poniższy cytat z kolei jest piękną kwintesencją relacji z tej niesamowitej, karkołomnej wyprawy. „Podróże pozwalają zdystansować się do codzienności, spojrzeć na nią z zupełnie innej perspektywy. Sprawy, które całymi dniami potrafią spędzać sen z powiek, nagle wydają się błahe. Z pozoru nierozwiązywalne problemy okazują się przejściowymi trudnościami, z kolei drobiazgi, których nie dostrzega się w codziennej bieganinie – szum wiatru w koronach drzew, widok gwiazd na nocnym niebie, uśmiech na twarzy nieznajomego – urastają do rangi spraw najważniejszych, które nadają życiu sens i sprawiają, że widzimy je jako dobre i piękne.” Sześcioro przyjaciół, dla których nie ma rzeczy niemożliwych (ogranicza ich jedynie budżet) wybiera się…
Więcej„Wyspa na prerii”

- Monika Jędrzejewska
- 24.03.2015
- 0 Comment
- Recenzje Książek
Dotychczas pisałem książki o Indianach z Amazonii ? było dziko i egzotycznie. Ta jest o kowbojach z Arizony, i też będzie dziko i egzotycznie. Południe Stanów Zjednoczonych oraz dawny Dziki Zachód są zupełnie inne niż Nowy Jork, Chicago, Floryda czy Kalifornia. Preria zadziwia nawet tych, którzy dobrze znają Amerykę. […] Rzecz dzieje się współcześnie, w Arizonie, tuż przy granicy z Meksykiem. Dziki Zachód dawno przestał być dziki, ale mieszkańcy prerii wciąż o tym zapominają. Preria jest trochę dzika, trochę niepiśmienna. Nie jest zacofana! Po prostu poszła w inną stronę niż nasza cywilizacja. Posłuchajcie… Długo się zbierałam z recenzją, bo szczerze powiedziawszy nie wiem od której strony ją ugryźć. Wiem, że najlepiej od początku i zgodnie z wszelką poprawnością polityczno-kulturową, ale sęk w tym, że nigdy nie recenzowałam książki, która nie byłaby fantazją wyssaną z palca. Bo przecież nawet akcje naszych super życiowych, czy też popartych historycznymi faktami powieści, koniec końców są…
Więcej