Archives

„Anna. Gorzki smak miodu” (t.4)

„Anna. Gorzki smak miodu” jest czwartym tomem cyklu: Wiek miłość, wiek nienawiści. Kończy się wojna. Trzynastoletnia Elise von Hoffenberg mieszka wraz z rodziną ojca w Tilsti. Jako Niemcy cierpią głód i nędzę. Kiedy do miasta wkracza Armia Czerwona wszystko staje przerażająco trudne. Dziewczyna cudem unika tragicznego zajścia, a kiedy umiera żona jej ukochanego ojca musi uciekać i zaopiekować się młodszym rodzeństwem. Przyjaciel oferuje jej pomoc. Wspólnie z Markusem ukrywają się w pobliskich lasach i ryzykują życie próbując zdobyć pożywienie. Otaczają opieką grupkę powojennych sierot, które bez ich pomocy czekałaby pewna śmierć. Wiedzą, że nie mogą się ukrywać w nieskończoność, potrzebują planu. Elise skrywa sekret. Doskonale pamięta, że naprawdę ma na imię Anna, a przed wojną miała w Wilnie rodzinę, o której ojciec kazał jej zapomnieć. Musi się tam dostać i odnaleźć ciotkę Ester albo kogokolwiek innego z polskiej rodziny. Wioletta Sawicka, opierając się o dzieje własnych przodków, stworzyła niezwykłą historię,…

Więcej
„Czas gniewu” (t.2)

„Czas gniewu” jest drugim tomem cyklu Jaśminowa Saga. Wrzesień, rok 1939. Gdańsk lotem błyskawicy przeszywa wiadomość o wydarzeniach na Westerplatte. W ciągu kilku chwil Wolne Miasto Gdańsk staje się niemieckie, a wojna zbiera pierwsze okrutne żniwo. W bardzo niedługim czasie rodzina Jaśmińskich rozpada się na kawałki. Ktoś trafia do obozu pracy, ktoś inny musi uciekać. Strach staje się nieodłącznym towarzyszem. Ludzie giną na ulicach jak nic nie znaczące szmaciane lalki. Drugi tom jest bezpośrednią kontynuacją tomu pierwszego „Czas grzechu”. Stasia wraca do rodzinnego domu przerażona aresztowaniem męża. Julia tracąc swoich najbliższych przechodzi załamanie nerwowe. Piotr jako katolicki ksiądz ma nad sobą wyrok. Musi uciekać i ukrywać się w lesie, jeśli chce ocalić życie. Kasia i Zygmunt walczą o każdy dzień w okupowanej Warszawie. Antoni, patriarcha rodu, załamuje ręce patrząc jak jego dzieci i wnuki cierpią. Nie może się pogodzić z tym w jakich czasach przyszło im żyć. „Stary introligator nie…

Więcej
„Narzeczona nazisty”

Hania Wolińska, studentka germanistyki, dorabia sobie w okresie wakacji jako dama do towarzystwa niemieckiej arystokratki, która spędza lato w Gdańsku. Dziewczyna korzysta z tego rozlegle. Starsza pani bardzo ją lubi, a więc hojnie wynagradza, ponadto poszerzając jej horyzonty o sfery życia, jakich nie miałaby szans poznać bez tej znajomości. Kiedy wakacje dobiegają końca po hrabinę przyjeżdża wnuk. Przystojny spadkobierca rodzinnej fortuny natychmiast przykuwa uwagę Hani. A ona jego. Młodzi zakochują się w sobie od pierwszego wejrzenia. Na horyzoncie majaczy rok 39. Polacy czują niepokój, mobilizują więc swoje wojska. Rzesza rośnie w siłę pod dowództwem Hitlera. Hania nie bacząc na rosnące represje rusza do Niemiec i zajmuje swoje miejsce u boku ukochanego. Stara się ignorować hitlerowski fanatyzm, jaki wybrzmiewa z każdej strony. Wkrótce przypadnie jej w udziale niebagatelne zadanie. Obracając się wśród niemieckich elit ma kontakt z największymi dowódcami. Z tej przyczyny kontaktuje się z nią polskie wojsko prosząc o wsparcie…

Więcej
„Tak naprawdę mam na imię Hanna”

Armia niemiecka przekracza granice okupowanej przez Sowietów Ukrainy. Tuż za nią wkracza Gestapo, mające wyczyścić ukraińską ziemię z Żydów. Rozpoczyna się krwawa rzeź. Hanna Śliwka jest mądrą i wrażliwą czternastolatką, która wraz z rodzeństwem dopiero poznaje otaczający ją świat, rozpoczynając od zagłębiania sekretów rodzinnego Kwasowa. Gdy nieprzyjaciel uderza stają się wrogami we własnym domu. Dzięki przyjaciołom udaje im się zbiec do chatki w gęstym lesie, a później do jaskiń ukrytych pod pięknymi łąkami. Tak rodzina przeżywa wiele miesięcy walcząc z głodem, zimnem i chorobami. Uważam, że nie ma czegoś takiego jak wojna widziana oczami dziecka, ponieważ na wojnie nie ma dzieci. Każde z nich natychmiast dorasta, stając się niejednokrotnie aktywnym uczestnikiem walki. Podobnie jest w przypadku Hanny, dziewczynki chłonącej z fascynacją swoje otoczenie, która nagle widzi spustoszenie, jaki rozsiewa strach przed okupantem. Hanna opisuje wszystko w sposób bardzo ładny i tak oczywisty, jak oczywiste jest dla niej dziejące się zło….

Więcej
„Wojna i miłość” (t.2)

Andrzej i Halina Andrzej Jaxa-Rawecki, siedząc u szczytu wigilijnego stołu, wyjaśniał, że ojczyzna, która zapomina o swojej historii jest zmuszona do przeżywania jej ponownie. Zupełnie jakby przewidział przyszłość. Ćwierć wieku później jego wnuki i prawnuki zmierzą się z bestialstwem, które zrzuci Wielką Wojnę z podium. Bohaterowie tomu pierwszego Katarzyna i Igor są wspaniałym małżeństwem, które otacza opieką dwójkę dorastających synów Andrzeja i Piotra. Przeżywszy tragedię chronią ich przed jakimkolwiek choćby wspomnieniem o okrucieństwie. Opowiadają o wojnie jak o wielkiej, pełnej bohaterstwa przygodzie. Pojmują swój błąd, kiedy Igor z Piotrem dostają wezwanie do jednostek, a na Wawelu zawisa flaga ze swastyką. Niezdolny do walki Andrzej nie zamierza w tym czasie bezczynnie czekać końca wojny. Kiedy najeźdźca wkracza do Krakowa na życzenie matki pomaga uciec pięknej, uzdolnionej sąsiadce w bezpieczne miejsce. Nie zdaje sobie jednak sprawy, że odtąd nie będzie w kraju ani jednego bezpiecznego miejsca. Przerażeniem napawa go odkrycie, że Halina…

Więcej
„Jeszcze się kiedyś spotkamy”

Justyna i Michał planują wspólną przyszłość. Kiedy skończą studia pobiorą się i zamieszkają w mieszkaniu, które dziewczyna dostała od babci. Znajdą pracę w zawodzie, a po czasie pomyślą o powiększeniu rodziny. Wpatrzeni w siebie żyją jak w bajce. Do momentu aż Michał postanawia wyjechać za granicę w poszukiwaniu lepszego jutra. Wpada w złość, kiedy Justyna nie zamierza jechać z nim. Justyna czuje się porzucona i osamotniona. Zamyka się w sobie. Do czasu aż poznaje historię swojej babki, która zupełnie zmienia jej sposób postrzegania świata. Adela wraz z przyjaciółmi wiedzie beztroskie życie młodej dziewczyny. Podkochuje się w jednym z przyjaciół i ciesząc się codziennością snuje marzenia o przyszłości. To czas, kiedy podziały rasowe nie istnieją. Nie ma Niemca, Polaka, Żyda. Są przyjaciele. Do chwili, w której wybucha wojna, a jej nowo poślubiony mąż wraz z najlepszym przyjacielem zostają wciągnięci do armii. Adela staje się świadkiem i uczestnikiem druzgoczących wydarzeń. A jej…

Więcej
Agencja Reklamy Arte Studio