

Krótki przewodnik po Świecie Dysku.
Jak się okazuje nie tylko ja nie wiedziałam jak ugryźć ten temat. Kiedy jakiś czas temu zaplanowałam sobie w końcu poznać ten wielo, wielo, wieloksiąg myślałam, że po prostu wezmę tom pierwszy, później drugi i tak dalej. Niestety jakimś dziwnym przypadkiem, zdaje się szukając informacji o ogólnej liczbie książek, natrafiłam na informację o niejakich cyklach… I od tego momentu wszystko się pokręciło, bo cykle nijak mają się chronologii wydania. Powstało pytanie: jak ja mam w końcu ten Świat Dysku czytać?
Wpisałam sobie to zapytanie w google i dopiero wtedy się zaczęło…
Obejrzałam kilka wykresów, mapek i przeczytałam porady innych blogerów. Nie bawcie się w to, bo można dostać zawrotów głowy. Co więcej można się zniechęcić, a czytać Pratchett’a naprawdę warto.
Jak czytać Świat Dysku?
Podobno (potwierdzone z wielu źródeł) najlepiej jest zignorować kolejność wydania i czytać cyklami. Taki przywilej osoby poznającej cykl po jego zamknięciu. Dlaczego? Bo jeśli wkręcimy się w historię danego bohatera (np. Rincewinda) to szkoda nam będzie ją przerywać, żeby wdrażać się w kolejną historię (np. o Śmierci). Później wracać do Rincewinda i przypominać sobie o co to z nim chodziło, a w międzyczasie pojawi się jeszcze ktoś trzeci.
Ja biorę się za czytanie cyklami, swoją wiedzę zaczerpnęłam z Wikipedii, a wyglądać to będzie tak:
Cykl o Rincewindzie Kolor magii (t. 1) | Cykl o Śmierci Mort (t. 4) | Cykl o Straży Miejskiej Straż! Straż! (t. 8) |
Cykl o Moiście von Lipwigu Piekło pocztowe (t. 33) | Cykl o Czarownicach z Lancre Równoumagicznienie (t. 3) Trzy wiedźmy (t. 6) Wyprawa czarownic (t. 12) Panowie i damy (t. 14) Maskarada (t. 18) Rybki małe ze wszystkich mórz (opowiadanie) Carpe Jugulum (t. 23) | Cykl o Tiffany Obolałej Wolni Ciut Ludzie (t. 30) Kapelusz pełen nieba (t. 32) Zimistrz (t. 35) W północ się odzieję (t. 38) Pasterska korona (t. 41) |
Książki, które nie wliczają się do żadnej z serii to Piramidy (t.7), Ruchome obrazki (t. 10) i Pomniejsze bóstwa (t.13). Można nimi rozpocząć lub zakończyć całą serię.
Sami widzicie, że kolejność wydawania w tym przypadku nie ma najmniejszego znaczenia 🙂
Wydaje mi się, że to dobry plan. Czy Wy macie może jeszcze jakieś inne pomysły i sposoby?
Zachęcam gorąco do tych niesamowicie zabawnych i inteligentnych książek. Warto poznać przekorny sposób, w jaki Terry Pratchett patrzał na świat.