Podsumowanie czytelnicze roku 2021.

Rok 2021 zaliczam do bardzo dobrych pod kątem czytelniczym. Nie obyło się bez naprawdę słabych pozycji, nawet takich, których czytanie przerwałam, ale zawsze powtarzam, że warto jest przebrnąć przez choćby tonę mułu, żeby wyłowić jedną perłę. I udało się. Nie jedną, ale siedem!

Poniżej przedstawiam pozycje, za które możecie łapać w ciemno. Nawet jeśli to nie jest Wasz gatunek zapewniam, że złapiecie za po prostu dobrą książkę.

(Kolejność jest zupełnie losowa).


Najlepsze książki roku 2021:

1. „Saharyjskie dni” Sanmao.

wydawnictwo: Kwiaty Orientu
gatunek: podróżnicza, pamiętnik
ilość stron: 344
recenzja: KLIK

Napisane przez San-mao „Saharyjskie dni” to pierwszy w literaturze chińskiej utwór, którego tłem są tajemnicze piaski Sahary. Dzięki niemu mieszkający na odludnym Tajwanie wyspiarze zyskali szerszy obraz świata. Pełen humoru styl autorki oraz bogata i zajmująca treść wzbudziły poruszenie już od pierwszego opowiadania.
W 1979 roku „Reader’s Digest” opublikował w piętnastu językach Opowieść o Chince na pustyni autorstwa San-mao w m.in. w Australii, Indiach, Francji, Szwajcarii, Hiszpanii, Portugalii, Meksyku, RPA i Szwecji. W marcu 1991 roku japońskie wydawnictwo Chikumashobo wydało przekład Saharyjskich dni. Niektóre opowiadania ukazywały się sukcesywnie w przekładach na takie języki jak angielski, wietnamski, francuski oraz czeski. Utwory San-mao zdecydowanym krokiem weszły na arenę międzynarodową. Saharyjskie dni to pierwszy przekład literatury tajwańskiej w Polsce!

2. „Rok próby” Kim Liggett

wydawnictwo: Wydawnictwo Dolnośląskie
gatunek: fantasy
ilość stron: 344
recenzja: KLIK

O tym się nie rozmawia… To zabronione.
W hrabstwie Garner wszystkie szesnastoletnie dziewczyny muszą na rok opuścić rodzinną osadę. Ponoć ich tajemnicza moc odbiera rozum mężczyznom, a kobiety doprowadza do szału zazdrości… W dziczy mają się wyzbyć owej magii, by powrócić do domu jako czyste i gotowe do małżeństwa. Tyle że nie każda zdoła przeżyć…
Tierney James już niedługo sama pozna całą prawdę o roku próby. Będzie musiała stawić czoła bezwzględnej naturze i brutalnym kłusownikom czyhającym w lesie. przede wszystkim demonom, które czają się w mrokach dziewczęcych dusz…

3. „Dzieci krwi i kości” Tomi Adeyemi

wydawnictwo: Wydawnictwo Dolnośląskie
gatunek: fantasy
ilość stron: 512
recenzja: KLIK

Niegdyś kraina Orisza tętniła życiem i magiczną mocą, ale to już przeszłość. Teraz, pod rządami bezwzględnego władcy, magowie są ofiarami okrutnych prześladowań. Zélie straciła matkę, a jej lud – wszelką nadzieję. Kiedy jednak nadarza się okazja, aby pokonać monarchę, dziewczyna nie zamierza się poddać! Z pomocą zbuntowanej księżniczki planuje przechytrzyć następcę tronu, który chce położyć kres istnieniu magii.

Orisza to niebezpieczna kraina, królestwo złowrogich śnieżnych lampartusów i mściwych duchów. Ale największym zagrożeniem dla Zélie jest ona sama, musi bowiem zapanować nad własną mocą i coraz silniejszym uczuciem do wroga…

4. „Siedem sióstr” Lucinda Riley

wydawnictwo: Albatros
gatunek: obyczajowa
ilość stron: 544
recenzja: KLIK

Porywająca epicka opowieść o miłości i stracie – pierwsza z wyjątkowej serii siedmiu książek, osnutych wokół legendy o konstelacji Siedmiu Sióstr.

Na wieść o śmierci bajecznie bogatego i otoczonego aurą tajemniczości ojca Maia D’Aplièse i jej pięć sióstr, wszystkie adoptowane przez Pa Salta jako małe dziewczynki, spotykają się w domu, w którym spędzały dzieciństwo. „Atlantis” – to wspaniały zamek położony nad brzegiem Jeziora Genewskiego. Każda z dziewcząt otrzymuje wskazówkę, która pozwoli jej odkryć istotę dziedzictwa otrzymanego w spadku po ukochanym ojcu. Maię tropy wiodą do zrujnowanej willi w Rio de Janeiro, gdzie poznaje historię swojej przodkini z czasów Belle Époque, pełnej pasji Izabeli Bonifacio. Elementy zagadkowej układanki zaczynają powoli tworzyć całość.

5. „Ofiara dla Kusiciela” Aleksander R. Michalak

wydawnictwo: Replika
gatunek: thriller
ilość stron: 528
recenzja: KLIK

Dokąd zawiodą tropy z obrazu wyklętego artysty?

Rozwiązywanie zagadek ukrytych w dawnych symbolach może okazać się śmiertelnie niebezpieczne. Jaką okrutną prawdę skrywa stare malowidło?
Aby ją odkryć, Gabor Horthy – specjalista od starożytnych wierzeń – musi uporać się z demonami z własnej przeszłości. Gorzej, że one również postanowiły wziąć go na cel…
Chcąc ocalić przyjaciół, Horthy podejmuje wyzwanie rzucone przez nieznanych, groźnych przeciwników. Mierząc się z nim, wyrusza w podróż, która, tropami malarza i Kompanii Wschodnioindyjskiej, wiedzie przez Gdańsk, Tajlandię i Szkocję, aż na odległą wyspę wielorybniczą, skrzętnie skrywającą mroczne sekrety.
Ponure tajemnice sztuki, sekt, niebywałego bogactwa oraz idącego w ślad za nim upodlenia sprawiają, że pozornie odrębne ścieżki ludzkich losów splatają się w sposób zupełnie nieoczekiwany. Droga ku prawdzie okazuje się kręta i niebezpieczna, a wędrówce po niej towarzyszy budzące lęk brzmienie cedrowego fletu…

6. „Sekretna mowa kamieni” Chiara Parenti

wydawnictwo: Znak
gatunek: realizm magiczny
ilość stron: 464
recenzja: KLIK

Znajdź swój kamień i naucz się korzystać z jego mocy

Kiedy Luna była dzieckiem, jej dziadek, mądry łowca kamieni, odkrył przed nią tajemną moc minerałów. Dziewczyna czuła ich wibracje i wiedziała, co chcą jej przekazać.
Teraz Luna ma dwadzieścia dziewięć lat i od dawna nie słyszy głosu kamieni. Jej serce zamknęło się po tym, gdy Leo, chłopiec, któremu zaufała, zniknął bez śladu tej pamiętnej nocy, kiedy runął cały jej świat.
Gdy po latach chłopak wraca, Luna nie chce już słuchać jego wyjaśnień.
Wtedy dziadek podsuwa jej dwa kamienie: kwarc – minerał przebaczenia i koral, który walczy ze strachem…
Czy dziewczyna odważy się jeszcze raz zaufać życiu i poznać prawdę o swoim przeznaczeniu?

Ta książka nauczy cię widzieć więcej, czuć więcej i korzystać z sekretnej mocy kryształów, którą można poznać tylko dzięki otwartemu sercu.

Magiczna powieść o odwadze i sile marzeń autorki bestsellerowej Sztuki sięgania gwiazd.

7. „Mój tata panda” James Gould-Bourn

wydawnictwo: Marginesy
gatunek: dramat, komedia
ilość stron: 320
recenzja: KLIK

Życie Danny’ego się rozpada. Został samotnym ojcem jedenastoletniego Willa, który nie odezwał się od czasu śmierci matki w wypadku samochodowym rok wcześniej. Na domiar złego Danny’ego właśnie zwolnili z pracy i popada w coraz większe długi, przez co właściwe mieszkania grozi mu eksmisją. Musi szybko znaleźć źródło utrzymania. Podczas spacerów po parku wpada na genialny w swej prostocie pomysł: wydaje ostatnie pieniądze na podarty kostium pandy i wzorem ulicznych artystów decyduje się zostać tańczącym niedźwiedziem. Pewnego dnia spostrzega grupkę chłopców dokuczających jego synowi. Nie zważając na swoje zabawne przebranie, przepędza napastników. Wtedy Will odzywa się po raz pierwszy od śmierci matki, nieświadomy, że mężczyzna w kostiumie pandy, któremu się zwierza, to jego ojciec. Czy Danny straci zaufanie syna, kiedy wyjawi, kim jest? Czy uda mu się wyjść z długów i odtworzyć relację z synem?

Bezpretensjonalna i podnosząca na duchu powieść o ojcu i synu, którzy na nowo budują ze sobą więź w najbardziej nieprawdopodobnych okolicznościach i wspólnie przechodzą żałobę po stracie najbliższej im obu osoby.

Koniecznie dajcie znać, czy znacie którąś z pozycji lub czy któraś szczególnie do Was przemawia 🙂
Tymczasem przed nami kilka miesięcy na poznanie czegoś nowego i odnalezienie czegoś wyjątkowego.
Powodzenia!

Agencja Reklamy Arte Studio